İZZET BAYSAL VAKFI

AİBÜ’de 2016-2017 Akademik Yılı Mezuniyet ve Ödül Töreni Düzenlendi


Tören, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Gölköy kampüsündeki Atatürk ve İzzet Baysal anıtlarına çelenk sunulmasıyla başladı.

İzzet Baysal Kültür Merkezi Mavi salonda düzenlenen törene, Bolu Valisi Aydın Baruş, AİBÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Mollaibrahimoğlu, İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol Ayaz ve Prof. Dr. Hamit Coşkun, İzzet Baysal Vakfı yönetim kurulu ve mütevelli heyeti üyeleri, il müdürleri, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve aileleri katıldı.


Rektör Mollaibrahimoğlu: “İzzet Baysal’ı Unutmayınız”

Fitne, fesat, haset, yalan, dolan ve iftiralardan uzak durunuz. Mesleğinizi severek yapınız. En büyük s sermayenin sevgi olduğunu hatırınızdan çıkarmayınız. İnsanlara değer veriniz. Menfaatlerinizi öncelemeyiniz. Herkesin hakkına, hukukuna saygılı olunuz. Nerede olursanız olunuz milli, manevi ve kültürel değerlerimize, şanlı tarihimize sahip çıkınız.” ifadelerini kullandı.

AİBÜ Lisans Birincisi, Uluslararası Öğrencimiz Oldu

Bu yıl üniversite lisans birincisi Maldivler’den üniversitemize gelen uluslararası öğrenci Aishath Azma oldu. Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nü bitiren Azma yaptığı konuşmada, merhum İzzet Baysal ve İzzet Baysal Vakfı’nın girişimleriyle kurulan AİBÜ’nün 2016-2017 mezuniyet ve ödül töreninde olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.
Maldivler’den üniversitemize nasıl geldiğini anlatan Azma, “İyi ki geldim. Gerçekten çok şeyler öğrendim burada. Hayvanlara ve bitkilere bambaşka bir gözle bakıyorum artık. Çok güzel bir eğitim aldım burada. Okulumuzun kurucusu merhum İzzet Baysal’a çok şey borçluyum. Bizlere bilim dünyasının kapılarını açan bütün hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Bugünleri özleyeceğimi çok iyi biliyorum. İyi ki sizleri tanıdım. Artık ikinci milletim olarak gördüğüm bu güzel ülkede eğitimimi tamamlayabildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.” şeklinde konuştu. Azma, konuşmasının ardından yaş kütüğüne dönem plaketi çaktı.


İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal ise, üniversitemizde Türk öğrencilerin yanı sıra uluslararası öğrencilerin eğitim görmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konuşmasında öğrencilere seslenen Baysal, “Mezun öğrencilerimiz arasında dereceye girmeyi başardınız. Bu büyük bir onur ve gurur sizler için. Ama unutmayın, İzzet Baysal Vakfı’nın da verdiği bu ödüllerin hakikaten ayrı bir yeri var. İzzet Baysal Vakfı’nın imzasını taşıyan bir takdir belgesi, mesleğinize layık olduğunuzu gösteren, manevi kıymeti çok büyük bir liyakat belgesidir ve merhum İzzet Baysal’ın sağlığında tesis edilmiştir.” dedi.


Vali Baruş: “İzzet Baysal Üniversitesi, Ülkemizin Seçkin Üniversitelerinden Biri Haline Geldi”

Bolu Valisi Aydın Baruş ise, üniversitenin iki temel fonksiyonu olduğunu vurgulayarak, “Birinci fonksiyonu, özgür düşünme ve eleştirel bakma yeteneği kazandırma, bu anlamıyla da üniversiteler evrensel nitelik taşıyor.

Biraz önce birinci olan kızımızda da gördüğümüz gibi üniversitenin milliyeti, kültürü, ırkı olmaz. Çünkü üniversiteye gitmek demek dünyadaki bütün ilim çiçeklerinden faydalanmayı gerektirir.

İkinci fonksiyonu, gençlerimizi geleceğe hazırlamaktır. Bu yönüyle üniversiteler millidir. Çünkü toplumu, milleti, ülkesi için faydalı insan yetiştirmek üniversitelerimizin görevidir.


1992 yılında kurulan İzzet Baysal Üniversitesi de ilimizin, ülkemizin seçkin üniversitelerinden biri haline geldi. Bu vesileyle rahmetli İzzet Baysal büyüğümüzü minnet ve şükranla anıyorum. Çünkü O’nun yakmış olduğu meşale, Bolu’da çok değerli insanların yetişmesine ve ülkesine, milletine hizmet eder hale gelmesine vesile oldu. Biz üniversitemizin ilimizdeki varlığı ve burada yetişen gençlerimizle gurur duyuyoruz.” diyerek dereceye giren öğrencileri tebrik etti ve dereceye giren 60 öğrenciye ödülleri verildi.