İZZET BAYSAL VAKFI

34 İzzet Baysal Şükran Günleri Kutlandı


Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin
desteğiyle Bolu Kent Konseyi tarafından bu yıl 34’üncüsü gerçekleştirilen
Vakfımızın kurucusu merhum İzzet Baysal için düzenlenen İzzet Baysal
Şükran Günleri etkinlikleri kapsamında merhum İzzet Baysal için, Yıldırım
Beyazıt Camii’nde akşam namazından sonra Mevlid-i Şerif okundu ve Bolu
Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu tarafından hatim duası yapıldı.
Bolu Kent Konseyi’nin Anıt Park’ta bulunan Atatürk Anıtı’na halk adına saygı

çelengi sunması, saygı duruşu ve İstiklâl Marşının okunmasıyla başladı.


1016_8690_2077-DSC_1989_copy.jpg


İzzet Baysal’a Saygı ve Şükran Yürüyüşü Yapıldı

Bolu Kent Konseyi Başkanı Haşim Ulusoy’un konuşmasının ardından, bando eşliğinde Atatürk Anıtı önünden İzzet Baysal Anıtına “İzzet Baysal’a Saygı ve
Şükran Yürüyüşü” yapıldı. Bolu protokolü, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve ablası Mebrure Bağışgil ile mütevelli heyet üyeleri, akademik ve

idari personel, öğrenciler ve Bolulular katıldı.


İzzet Baysal Anıtı önünde devam eden törende Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Bolu Barosu ve BAİBÜ Mezunlar Derneğinin çelenklerinin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklâl Marşı okundu.

Törene; Bolu Valisi Erkan Kılıç, Bolu Milletvekilleri Yüksel Coşkunyürek ve Türker Ateş, Bolu Belediye Başkan Vekili Hüseyin Ekrem Serin, Bolu Garnizon Komutan V. P. Komd. Albay İslam Can, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu Barosu Başkanı Av. Perihan Bengü Akşemsettinoğlu Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Haluk Saygılı, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve ablası Mebrure Bağışgil ile mütevelli heyet üyeleri, il ve ilçe müdürleri, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, Bolu Kent Konseyi Üyeleri, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve Bolulular katıldı.

Törende ilk konuşmayı gençlik adına Üniversitemiz Tıp Fakültesi 2’nci sınıf öğrencisi Müge Alkan yaptı. Bolu’da doğup büyüdüğünü belirten Alkan, özetle Ailemden İzzet Baysal’ı dinleyerek büyüdüm. İzzet Baysal sadece Bolu için değil tüm ülkemiz için çalışmış örnek hayırseverlerden biriydi. Bizler için yaptığı sayısız iyilik karşısında memleketimize kazandırılan gençler olabilmek için çok çalışıyoruz.” dedi.

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal’ın merhum İzzet Baysal’a hitaben kaleme aldığı 23 Mektubu Yönetim Kurulu Üyesi M. Nejat ERATALAR tarafından okundu.

Ahmet Baysal mektubunda, 65 yıllık hayat arkadaşı Solmaz Baysal ile ülkemizde benzeri görülmemiş deprem felaketinde yaşamını yitiren vatandaşlarımızın acısının kendisine ağır geldiğini söyledi. Mektubunda İzzet Baysal Vakfı üyelerinin deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın acısını paylaşmak için çalışmalar yaptığını kaydeden Ahmet Baysal, özetle “AFAD yönetiminin öngördüğü Adıyaman ilimizin Besni ilçesinde 26 konteynerlik bir İzzet Baysal Caddesi’nin oluşumuna katkı verdiler ve
deprem bölgesine tüm yönetim kurulu olarak gittiler. Ne memnuniyet vericidir ki, Valiliğimizin ve Bolulu bazı kuruluş ve vatandaşlarımızın katkısı ile bu ilçede 100’e yakın konteyner ile oluşturulan bir Bolu Mahallesi tahsis edildi.” ifadelerini kullandı. Vakfın diğer hayır ve yatırımları hakkında bilgi verdi.

Rektör Alişarlı: “İzzet Baysal, Peygamber Efendimizin Buyurduğu Mânâda İnsanlara Faydalı Olmuştur.”

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Ülkemizin öncü sanayicileri arasında ismi geçen Merhum İzzet Baysal’ın, ülkemize ve şehrimizin insanlarına katkı sunmak amacıyla üstün bir hayırseverlik felsefesine, insanı yücelten ve değerli kılan müstesna hasletlere sahip olduğuna işaret ederek; “Peygamberimiz (sav); “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.” buyurmaktadır. Bu manada Merhum hayırsever İzzet Baysal yardım severliğiyle insanlara faydalı olmuş; yaptığı hayırlarla insanlığa faydalı olacak nesiller yetiştirmeye vesile olacak sadaka-i cariye bırakmıştır. Ayrıca Merhum İzzet Baysal yaptığı hayır işleriyle birçok hayır severe örnek olmuş, Bolu’muzda ve ülkemizin dört bir yanında özellikle eğitim kurumlarına yatırım yapan hayırseverleri, eserleriyle teşvik etmiştir” ifadelerini kullandı.
Alişarlı: “Ülkemizin Ekonomisine ve İstihdamına Büyük Katkı Verdi” İzzet Baysal örnek kişi olma hüviyetini Cumhuriyetimizin ilk sanayi kuruluşlarından olan entegre döküm fabrikasını açarak gösterdiğini belirten Rektör Alişarlı; “Büyük bir çaba ile kurduğu fabrikası ülkemizin ekonomisine, istihdamına büyük bir katkı sunmuştur. Kendisi yoğun bir biçimde, durmadan çalışarak fabrikasını, alanında ülkemizin en büyük kuruluşu haline getirmişti. İstihdam ettiği insanların da kendisinden ve babacan tavırlarından çok memnun olduğu Üniversitemiz tarafından yapılan “Çalışanlarının Dilinden İzzet Baysal” belgeseline konuşan bir çalışanı tarafından aktarılan dikkat çekici bir konudur. Belgeselde ortaya çıkan niteliğinden tekrar anlıyoruz ki Merhum İzzet Baysal, yenilikçi bir anlayışa sahipti. O dönemde fabrikasında ülkemizde ilk olarak uygulanan pirim sistemi ile hem üretim verimliğini artırmış hem de çalışanlarına, maaşlarının haricinde hatırı sayılır gelir elde etme imkânı sağlamıştı” diye konuştu. Alişarlı: “Çalışan İşçilerinin Ev Sahibi Olmasına Yardımcı Oldu” Rektör Alişarlı, “İzzet Baysal; evi olmayan, kirada oturan işçilerine herhangi bir karşılık beklemeden alacağı evin parası kadar borç veriyor, evlerini almalarını sağlıyor, borçlarının tahsilatını kazandığı bu primlerden, nemasız olarak, peyder pey, uzun vadede tahsil ederek birçok işçisinin ev sahibi olmasına vesile oluyordu. İşte burada geniş bir katılımla hatırasına vefa gösterilen Merhum İzzet Baysal, böylesine alicenap bir şahsiyetti. Kendisinin belge niteliğindeki bu özelliklerini üniversitemizin belgesel çalışmasıyla ortaya çıkarmış bulunmaktan mutluluk duymaktayız.” dedi. Rektör Alişarlı konuşmasını; “Her zaman gönlümüzde olan Merhum Hayırsever İzzet Baysal’ı 34’üncü İzzet Baysal Şükran Günleri’nde bir kez daha rahmet, minnet ve özlemle anıyorum. Ruhu şâd, mekanı cennet olsun.” diyerek sonlandırdı.
“Bolu Denilince Akla İlk Gelen Kişi İzzet Baysal’dır.”

Bolu Belediye Başkan Vekili Hüseyin Ekrem Serin ise, “İzzet Babamız, Türkiye’de Bolu denilince akla ilk siz geliyorsunuz. Vakfınızın kazandırdığı okullar, üniversiteler, hastaneler, sağlık ocakları ve sayısız eserler geliyor. Yurdun dört bir yanında üniversitenizde okuyan, mezun olan öğrenciler, hastanelerinizde şifa bulan hastalar, sizleri şükranla ve minnetle yâd ediyor. Bizlere bu onuru yaşattığınız için sizlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Vali Kılıç: “Bolu, İzzet Baysal’ı Asla Unutmayacaktır.”

Bolu Valisi Erkan Kılıç ise, Bolu’nun İzzet Baysal’ı asla unutmayacağını vurgulayarak, “Şüphesiz ki insanoğlunun ömür denilen kısa yolculukta en büyük arzusu, vefatından sonra hayır dualarıyla yâd edilmek, geride bıraktıkları ve iyilikleriyle anılmaktır. İzzet Baysal ömrünü hayra vakfetmiş, bıraktığı büyük eserlerle sağlıktan eğitime, sosyal hizmetlerden kültüre kadar geniş bir yelpazede, bir şehrin imarında ve gelişmesinde büyük katkılar sağlamış nadir ve örnek şahsiyetlerden biridir. Sadece ilimiz için değil ülkemiz için de büyük bir öneme sahip; bizlere emaneti olan, kurucusu olduğu üniversite başta olmak üzere birçok eseriyle 7’den 70’e tüm Boluluların gönlünde müstesna bir yer edinmiştir.” dedi.

Kılıçarslan İzzet Baysal Aile Sağlığı Merkezi Protokolü İmzalandı
Konuşmaların ardından Kılıçarslan İzzet Baysal Aile Sağlığı Merkezi yapım protokolü imza töreni gerçekleştirildi. İzzet Baysal Vakfı tarafından yaptırılacak merkezin protokolü, ilgili kurumların yükümlülüklerinin İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Meterelliyoz tarafından okunmasının ardından
protokol imzalandı.16 İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk Ödülü Mebrure Bağışgil’e verildi.

2006 yılından bu yana Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) İzzet Baysal Şükran Günleri kapsamında verdiği İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk Ödülü bu yıl, İzzet Baysal Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve Ahmet Baysal’ın kıymetli ablası Mebrure Bağışgil’e verildi.

Bağışgil Teşekkür Etti
Mebrure Bağışçıgil ödül takdiminden sonra yaptığı konuşmada; “Beni bu ödüle layık görenlere çok teşekkür ediyorum. Çünkü Bu ödül amcamın bize gösterdiği yolda yürüdüğümün bir delili oluyor. Onun için gençlerimize, çalışanlarımıza, hepimize bu güzel ödülü almalarını tavsiye ediyorum. İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk ödülünü veren herkese ayrıca teşekkür ediyorum. Beni çok mutlu ettiler.” ifadelerine yer verdi.