İZZET BAYSAL VAKFI

Akademik Açılış töreni 2023-2024


Akademik Açılış töreninde Vakfı Başkanımız Sayın Ahmet Baysal'ın gönderdiği mesajın okuma metnidir.


Fatih Yamaner

İzzet Baysal Vakfı Başkanvekili

Sayın Valim, Milletvekillerim, Belediye Başkanım Rektörüm, İlimizin Ve Üniversitemizin Değerli Yöneticileri, Kıymetli Hocalarım, Çok Değerli Bolulular, Sevgili Gençler ve Değerli Basın mensupları, konuşmamı bugün aramıza katılarak bizleri onurlandıran devletimizin en üst kademelerinde Bakanlık, Meclis Başkanlığı ve Başbakanlık gibi önemli görevlerini üstlenmiş olan Sayın Binali Yıldırım Bey’e hoş geldiniz diyerek başlamak istiyorum.

Sayın Başbakanım,

2023-2024 yılı akademik yılımızın açılışına katılımınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyor ve şükranlarımızı sunuyorum.

Bu sene tüm ulus olarak, büyük bir coşkuyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılını kutluyoruz. Bu güzide vatanı bizlere armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Cumhuriyetimizin 100. yılı Kutlu olsun.

Sevgili gençler;

Üniversitemizin kuruluş yılından itibaren son 30 yıldır tüm akademik yıl açılış programlarının tamamına bizzat katıldım. Sizlerin arasında olmayı çok istememe rağmen, ilk kez bu yıl, sağlık nedenlerimden dolayı aranızda olamadığım için çok üzgünüm. Hepinizi gözlerinizden öpüyorum. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitemizi tercih ettiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum.

Her katıldığı Akademik yıl açılış ve mezuniyet töreninde gözyaşlarını tutamayan ve “İçinizden nice Baysallar çıkacağına yürekten inanıyor ve sizleri seviyorum.” Diyerek siz gençlere olan güvenini ve umudunu her zaman belirten rahmetli amcam İzzet Baysal’ı rahmet, minnet ve özlemle anıyorum.

Sayın Başbakanım,

İzzet Baysal Vakfı olarak, dört sene önce sizin de katıldığınız temel atma töreninde yapımını üstlendiğimiz; Hukuk Fakültesi binasını bitirmiş ve devletimizin hizmetine sunabilmenin sevinci içindeyiz.

Amcam İzzet Baysal, Bakanlar Kurulu’nca, 4 Ekim 1994 Tarihinde “T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası” İle dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel Tarafından onurlandırılmıştır.

İzzet Baysal Vakfımız ise bu gururu 02 Mayıs 2006 Tarihinde “TBMM Üstün Hizmet Ödülü” verilerek onurlandırılan İlk Vakıf olarak tarihe geçmiştir.

Değerli hazirun,

Bundan 31 yıl önce 1992 yılında kurulan, ismini taşıyan, 7 binanın protokolünü imzalayarak başlayan bu hikaye bugün 35.000 in üzerinde öğrencisi ile büyük bir eğitim ve öğrenim ordusu olmuştur. Bugün Vakfımızın üniversitemize armağan ettiği 36. eseri olan “Hukuk Fakültesini” Sayın Binali YILDIRIM’ın teşrifleriyle devletimize teslim edeceğiz.

Boluluların çok iyi bildiği gibi “Hukuk Fakültesi” rahmetli amcamın sağlığında bizlerden son vasiyetiydi.

Bugün açılışını yapacağımız hukuk fakültesi devletimizi armağan ettiğimiz 146. eserimizdir.

Değerli Hazirun

Ana amacı Devletimize Eğitim ve Sağlık alanında hayırlar yapmak olan Vakfımızın son 5 yılda bitirip teslim ettiği Mengen İzzet Baysal aşçılık ve gastronomi eğitim Kampüsü'nün (10.900 metrekare) ve hukuk fakültesinin (8900 metrekare) olarak tamamlanmıştır. Bugün ki rayiçlerle inşaat maliyetleri yaklaşık 400 milyon TL'dir. Aynı zamanda İnşaat mühendisi olmam sebebiyle, bugüne kadar tüm inşaat sahalarını yerinde incelediğimi belirtmek isterim.

6 Şubat tarihinde yaşanan Kahramanmaraş Pazarcık merkezli deprem yardımları kapsamında depremzede vatandaşlarımızın acısına ortak olduk. Vakıf olarak yönetim kurulu kararı ile hemen deprem sonrası acil eylem planı uyguladık. 3 milyon lira ek yardım bütçesi onayladık. Yönetim kurulu olarak deprem bölgesine giderek Valimizin koordinatörlüğünde 26 adet çift odalı, tam teçhizatlı ve yalıtımlı konteyner ve 4 adet prefabrik sınıf yaptırarak Adıyaman Besni ilçesine, depremzede vatandaşlarımızın kullanımı için gönderdik.

147. eserimiz olan “İzzet Baysal Aile Sağlığı” merkezini 2023 Kasım ayı sonunda Sağlık müdürlüğümüzle devir teslim protokolü imzalayarak armağan edeceğiz. Sağlık merkezi 414 metre kare ve 6.132.000 lira karşılığı ihale edilmiştir.

2023 yılında başta İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve diğer Hastanelerimizin ihtiyaç duyduğu medikal cihazların alımı yapılmıştır. Toplam da 14 kalem olan bu malzemeler için yaklaşık 8.500.000 TL ödeme yapılmıştır.

2023-2024 eğitim öğretim yılında burs vereceğimiz öğrenci sayısı 235 kişidir. Üniversitemiz akademisyenlerinin yaptıkları çalışmaların uluslararası akredite dergilerde yayınlanma başarısını gösterenlerin teşvik ödüllerimiz yine devam edecektir. Üniversitemizin fiziki gelişimine verdiğimiz büyük desteklerin yanında akademik başarıların gelişimi içinde katkı vermekteyiz.

Ayrıca tüm dünyada 2020 yılında baş gösteren korona virüs salgını ve pandemi nedeniyle devlet hastanelerimizde kullanılmak üzere solunum cihazı satın alması, Bolu Valiliği ve Bolu Belediyesi ile iletişime geçerek tespit edilen ihtiyaç sahibi 1.000 aileye maddi destek ve gıda yardımında bulunduk. Milli dayanışma kampanyasına bağış, 100 öğrenciye uzaktan eğitim nedeniyle tablet satın alımı yaptık.

Vakfımızın kurucusu, ilimizin manevi babası İzzet Baysal, devletim varsa ben varım düsturuyla hareket etmiş ve yaptığı tüm hayırları devletine şartsız armağan etmiştir. Yaptığı hayırların yönetimine hiçbir zaman karışmamıştır. Vakfımızın tek beklentisi devletimize armağan edilen bu eserlerin işin ehli yöneticiler tarafından sahip çıkılması. Başarılı ve liyakat esası ile yönetilmesidir.

Sayın Başbakanım,

Sizlere; halkımız tarafından bizlere kadar ulaşan bir sıkıntıdan bahsetmek istiyorum.

Vakfımızın üniversiteye armağan ettiği eserlerin en büyüğü İzzet Baysal Tıp Fakültesi Hastanesidir. Bu hastaneye 1998 yılında başlanmış ve 2002 yılında 9. Cumhurbaşkanımız rahmetli Süleyman Demirel'in katılımıyla açılmıştır. 250 Yataklı olarak planlanmıştır ve 34.000 metrekare toplam kapalı alana sahiptir. Açılışının yapıldığı 2002 yılından itibaren 21 yıl geçmesine rağmen maalesef hastane fiziki alan olarak hemen hemen hiç büyüyememiştir. Bolu nüfusunun yaklaşık üç kat artması ve çevre illerden çok fazla hasta gelmesi sebebiyle bugün Tıp Fakültesi Hastanesi ihtiyaca yeteri kadar cevap verememektedir.

Hekimlerin özverisine rağmen fiziki yetersizlikten dolayı hastanemizde istenilen kaliteli hizmette çok zorlanılmaktadır.

Sağlık müdürümüzden öğrendiğim kadarıyla yüksek talep nedeniyle, 250 yatak sayısı ile başlayan Tıp Fakültesi hastanesi yine aynı metrekare içinde 440 yatak sayısına kadar çıkarılmasına rağmen yine de hastane yeterli gelmemektedir. Tıp Fakültesi hastanesinin mevcut durumunun bakım ve onarım ödeneği ile iyileştirilmesiyle ve mevcut hastanenin yanına büyüme alanına ilave hastane yapılması gerekliliği hakkında Bolu halkıda büyük beklenti içindedir.

Değerli hazirun,

14 Kasım 2002 tarihinde Bolu Valimiz , Üniversite Rektörümüz, Belediye Başkanımız ve Vakfımızın Başkanı olarak benim de imzaladığım protokolde aynen şu ifade yer almaktadır. Vakfın zikredilen mükellefiyetini yukarıda yazılı bazı donanımlara da katkı vererek fazlası ile yerine getirdiğini bundan böyle hastanenin bakımı ve muhafazasından, gerekse işletilmesinden Üniversitenin sorumlu olduğunu teyiden beyan eder.

Bugüne geldiğimizde ise Tıp Fakültesi Hastanesi afiliasyon uygulaması ile “Sağlık Bakanlığı ve üniversitemiz” iş birliği ile müşterek olarak yönetilmektedir.

Vakfımız, teslim ettiği 146 tane eserin onarımına, alt yapı yenilenmesine ve büyütülmesine hak verirsiniz ki ödenek ayıramamakta, bütçesini hep yeni eserlere, yeni hayırlara yönelmek istemektedir. Amcamın da bizlere vasiyeti de bu doğrultudadır. Vakfımız bu anlayış ile hayırlarına devam ederek, devletimizin her zaman yanında olmaya devam edecektir.

Bu konu hakkında görüşmek üzere yönetim kurulundaki Bolulu halk üyelerimiz bizzat Sayın Valimizle, Üç Bolu Milletvekillerimizle, Sayın Rektörümüzle ve Sayın Sağlık Müdürümüzle ayrı ayrı görüşerek durumun önemi hakkında gerekli görüşmeleri yaptılar. İli yöneten tüm bürokratlarımız talebimizi çok haklı buldular. Onlarında şu an akademik yıl açılışına katılarak aranızda olduklarını düşünüyorum. Bizlere çözüm üretme gayretinde olacaklarını ödenek talep edeceklerini belirttiler. Bu önemli konuyu takip edeceklerini belirttikleri için teşekkür ediyorum.

Bugüne kadar sağ olsun, devletimiz teslim ettiğimiz hayırlarımıza hep sahip çıktı. Hatta bir talebimiz olmadan, sadece devlet imkanları ile yapılan yatırımlara büyük hayırsever “İzzet Baysal” isminin verildiği eğitim ve sağlık yatırımları da oldu.

Sayın Başbakanım; sizlerden isteğimi konuşmamın sonuna sakladım.

Bu güzel günde, Bolu da yaşayanların sesi ve Vakıf üyeleri olarak sizden bir beklentimiz var. Üniversitemizin göz bebeği Tıp fakültesi hastanesi için çok acil ihtiyacı olan bakım ve onarım ödenek bütçesi ve hastanenin yanında büyüme alanına ilave hastanenin yapımı müjdesini duymak istiyoruz.

Sözlerimi bitirirken, yeni akademik yılın öğrencilerimize, değerli yönetici ve akademisyenlerimize hayırlı ve başarılı olmasını dilerim. Aramıza yeni katılan öğrencilerimize de Bolumuza ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitemize hoş geldiniz der gözlerinizden öperim.

AHMET BAYSAL

İZZET BAYSAL VAKFI BAŞKANI