İZZET BAYSAL VAKFI

BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ 2021-2022 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MEZUNLARI İZZET BAYSAL VAKFI ÖDÜL TÖRENİ 24 AĞUSTOS 2022 TAHİHİNDE DÜZENLENDİVakfımızın Genel Sekreteri Mustafa Yaman, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal’ın törene gönderdiği tebrik mesajını okudu.

24 AĞUSTOS 2022

BAİBÜ ÖDÜL TÖRENİ

MAVİ SALONU


Sayın Valim, Değerli konuklar, Kıymetli veliler, sevgili öğrenciler, basınımızın değerli mensupları hepinize hoş geldiniz der, sizleri sevgi ve saygı ile selamlarım…

Bu sene ki davetiye daha öncekilere göre biraz değişik hazırlanmış. Daha önceki yılların davetiyelerinde mezuniyet ve ödül töreni yazardı. Bu sene ki davetiye de İzzet Baysal Vakfı ödül töreni yazılmış. Ve dereceye giren öğrencilerin resimlerine de yer verilmiş. Böylece Rektörlüğümüz öğrencilerimizin resimlerini basarak onları başarılarını ödüllendirmiş güzel olmuş.

Sayın Valim Değerli Konuklar,

Size gönderilen davetiyelerde gördüğünüz gibi bu sene Vakfımızın kuruluşunun 35. Üniversitemizin kuruluşunun 30.yılını kutluyoruz.

Gerek Vakfımızın gerekse üniversitemizin her yılını doya doya yaşayanlardan biriyim.35 yılda acı tatlı birçok olayı yaşayarak bu günlere geldik.

Madem davetiye de kuruluşlar öne çıkmış o zaman bende size kuruluş öncesinden ve Vakfımızın kuruluşundan kısaca bahsetmek istiyorum.

Amcam İzzet Baysal Vakıf kurulmadan önce her yıl Bolu Kızılay’ına para göndererek “MUHTAÇ ÖĞRENCİLERE” burs verirdi. Yukarı çarşı da tavuk pazarının olduğu yerde 120 kişilik Erkek öğrenci Yurdu yaptırdı. İzzet Baysal Kadın Doğum Ve Çocuk hastanesinin kuzeyinde bulunan Poliklinik binasının yapımına katkı verdi. Bolu Devlet hastanesi Başhekimi Merhum Rıfat Ersoy’un bir mektup yazarak istediği “ACİL SERVİS” binasını yaptırdı. Ve bu bina 1986 yılında Sağlık Bakanı Mustafa Kalemli, Bolu Valisi Gökhan Aydıner, Bolu Protokolü ve Bolu halkının coşkulu katılımı ile açılmıştır.

Vakfın kuruluşuna gelince; 1986 yılının sonlarında amcam İzzet Baysal bana bir gün Oğlum Ahmet ,

-“Sana şimdiye kadar kimseye söylemediğim bir sırrımı açıklayacağım. Bildiğin gibi Türk Eğitim Vakfı her sene binlerce öğrenciye burs veriyor. Okumaya hevesli maddi olanakları kısıtlı öğrencilerin okumasına yardımcı oluyor. Bende iki yıl kadar önce vasiyetimi bu vâkıfa yaptım. Sen ne dersin diye bana sordu.

-“Çok iyi yapmışsın amca” dedim. Ama sonra vakfettiği mal varlığını bilen biri olarak birkaç gün sonra tekrar bir araya geldiğimizde “Amca neden biz kendi ismimizi taşıyan bir Vakıf kurup hayırlarımızı kendimiz yapmıyoruz” dedim.

-“ Ben Yaşlandım. Kim uğraşacak oğlum” dedi.

-“Müsaade ederseniz ben uğraşayım amca” dedim.

-“Sen ne anlarsın Vakıf işlerinden” diye sordu.

-“Anlamam ama anlayanı buluruz amca” dedim.

-“Bul o zaman. Ama bil ki bulacağın kim olursa olsun uğraşacak sen olacaksın” dedi.

-“Memnuniyetle uğraşırım amca” dedim.

Evet… İzzet Baysal Vakfının kuruluş çalışmaları işte hemen bu konuşma sonrasında başladı.

Ankara’da Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bağlı olduğu zamanın Devlet Bakanı Kazım Oksay ile görüştüm. Vakıf Senedi hızlı bir şekilde hazırlandı.1986 yılının Aralık ayının sonunda Resmi Gazete de yayınlanarak vakıf kuruldu.

1987 yılında Bolu İzzet Baysal Anadolu Lisesi’nin temel atma töreninde Bolululara İzzet Baysal Vakfı’nın kurulduğunun müjdesini verdim. Ve amcamın “BOLULULAR BU VAKIF SİZİNDİR ONA SAHİP ÇIKINIZ” sözünü dile getirdim. Ve temelini attığımız bu ilk eser senelerce devam edecek uzun bir zincirin ilk halkasıdır demiştim. Hakikaten de öyle oldu. Eğitimde kreş, anaokulu, ilkokul, ortaokul, meslek yüksekokulu ve fakülteler; Sağlıkta sağlık evi, sağlık ocağı, sağlık eğitim merkezi, Kadın doğum ve çocuk hastanesi, devlet hastanesi, tıp fakültesi hastanesi olmak üzere zincirin hiçbir halkasını atlamadan vakfımızın eğitim ve sağlık yatırımları devam etti. Bu güne kadar 56 ilk ve ortaöğretim tesisi, 54 sağlık ve sosyal hizmet tesisi, 36 üniversite bina ve donanımları olmak üzere 146 esere ulaşılmıştır. 146. Eserimiz olan hukuk fakültesini bu akademik yılın açılışına yetiştirmek için çalışıyoruz.

Sayın Valim, değerli konuklar, Sevgili Gençler

İzzet Baysal’ın en büyük eseri İzzet Baysal Vakfı, Vakfımızın en büyük eseri ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesidir.

İzzet Baysal bir Üniversite kurup devletine armağan eden ilk kişidir.

Yine bir vakıf kurup Baysal ailesinden sonra vakfın yönetimini o ilin insanlarına yani Bolululara bırakan kişidir. Bolulularda amcam İzzet Baysal’ın iki heykelini yaptırmış 5 Mart ve 11 Mayıs ta onun için tören düzenlemişlerdir. İzzet Baysal’a “BABA” olarak hitap etmişler, onu en iyi şekilde anmışlar ve de anmaya devam etmektedirler.

Öyle zannediyorum ki hayırseverini Bolulular kadar seven başka bir ilde yoktur.

“Devletim varsa bende varım, yoksa bende yokum diyen İzzet Baysal’ın en çok sevdiği ve güvendiği kişilerde sizlersiniz. O sizin için “SEVGİLİ GENÇLER İÇİNİZDEN NİCE BAYSALLAR ÇIKACAĞINA YÜREKTEN İNANIYOR VE SİZLERİ SEVİYORUM” demiştir. Biraz sonra sizlere vakfımızın ödülleri takdim edilecektir. Parasal ödüller banka hesaplarınıza yatırılmıştır. Ödüllerimiz mütevazıdır, ancak manevi değerleri yüksektir.

Vakfımızın kurucusu amcam İzzet Baysal’ı sevgi saygı ve rahmetle anıyorum. Ruhu şad mekânı cennet olsun.

Kıymetli Velilerimiz,

Vakfımızın kurucusu İzzet Baysal’ı daha iyi tanımak için isteyenler törenden sonra bu katta bulunan İZZET BAYSAL MÜZESİ ni ziyaret edebilirler.

Sevgili Gençler,

Pandemi nedeni ile eğitimlerinizin bir kısmını çevrimiçi olarak yaptınız. Buna rağmen arkadaşlarınıza fark atarak birinci oldunuz. Bu başarılarınızdan dolayı sizi ve üzerinizde büyük emekleri olan ailelerinizi başta Rektörümüz olmak üzere tüm çalışanlarımızı ve akademisyenlerimizi kutlarım.

Yolunuz açık, işleriniz kolay, şansınız ve başarınız daim, kazancınız bol ve bereketli olsun.

En derin sevgi ve saygılarımla…

Yakacık 22 Ağustos 2022


AHMET BAYSAL

İZZET BAYSAL VAKFI YÖNETİM KURULU BAŞKANI