İZZET BAYSAL VAKFI

İzzet Baysal Günleri KutlandıÜniversitemizin kurucusu büyük hayırsever merhum İzzet Baysal adına düzenlenen ve Bolu’da her yıl 11-13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen “İzzet Baysal Şükran Günleri başladı. Bolu Kent Konseyi tarafından düzenlenen İzzet Baysal Şükran Günlerinde ilk olarak, binlerce Bolulu, öğrenciler ve Bolu protokolü, İzzet Baysal caddesindeki saygı yürüyüşünde buluştu. Vali Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Komando Tugay Komutanı Piyade Kurmay Albay Muammer Alper, Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Mollaibrahimoğlu, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, İzzet Baysal’ın kızı Esin Avunduk ile il protokolü ve öğrencilerin de arasında bulunduğu binlerce Bolulu, Kent Meydanında Atatürk anıtındaki törenin ardından Belediye Meydanı’ndaki İzzet Baysal Anıtı’na kadar kortej eşliğinde yürüdü. İzzet Baysal anıtı önünde gerçekleşen program ise Vali Baruş, Başkan Yılmaz ve Rektör Vekili Mollaibrahimoğlu’nun, anıta çelenk sunmasıyla başladı.

Törende Bolu gençliği adına bir konuşma yapan AİBÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Fatih Öztürk, “Bizler İzzet Baysal’ın Bolu’ya ve bizlere hediye ettiği tüm eserlerine sahip çıkacağız, üniversitemiz için elimizden gelen her şeyi yapacağız ve bizlere verilen öğrencilik görevimizi layıkıyla yerine getirip üniversitemizi daha da ileriye taşıyacağız”diye konuştu.

Bolu halkı adına Mustafa Namdar, okullarına İzzet Baysal Vakfı tarafından yapılan yeni bina ile ilgili Ahmet Baysal ile yaptığı görüşme ve hatıralarından bahsetti. Konuşmasının arından kürsüye gelen İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, törende amcasına yazdığı mektubu okudu. “Sevgili Amcaya 17. Mektup” diyerek konuşmasına başlayan Ahmet Baysal “Her sene olduğu gibi bu senin 11 Mayıs’ında evlat bildiğin Bolulular ismini verdikleri caddede diktikleri heykelinin önünde seni bir kere daha rahmetle ve şükranla anıyorlar. Bolululara adadığın bunca sağlık ve eğitim tesisini hepimiz biliyoruz ki onlardan hiçbir şey beklemeden karşılıksız verdin. Ama bir kere daha görüyorsun sevgili amca Bolulular da sana en değerli karşılığı bu güzelliklerle veriyorlar.” dedi.

“Mengen Kampüsü ve Hukuk Fakültesi”

Ahmet Baysal konuşmasında, Mengen’de 208 bin metre kara arazi üzerine gastronomi yüksek okulunu, Aşçılık yüksek meslek okulunu ve bunların uygulamalarını sosyal tesislerini yapmak üzere planlamalarının tamamlandığını belirterek, yaklaşık 14 milyon liraya mal olacak yeni Mengen İzzet Baysal Aşçılık ve Gastronomi Eğitim kampüsü inşaatını üç yıl içinde bitirip Mengen Belediyesi ve Üniversite’ye armağan edeceklerini söyledi. Baysal, Hukuk Fakültesi kuruluşunun YÖK’ten onay aldığını hatırlatarak, “Bakanlar Kurulu’nun da onaylaması halinde amcam İzzet Baysal’ın hayattayken son arzusu olan Hukuk Fakültesi inşaatını da 2018 yılı sonu itibariyle yapıp Üniversitemize armağan etmek arzusundayız.”ifadelerini kullandı.

“İzzet Baysal Adı Hiç Unutulmayacaktır”

AİBÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Mollaibrahimoğlu törende yaptığı konuşmasına; “Bir yıl düşünen buğday eksin, on yılı düşünen fidan diksin, yüzyılı düşünen de nesil yetiştirsin. Merhum İzzet Baysal, nesil yetiştirmeyi ve insana hizmet etmeyi gaye edinmiştir.” diyerek başladı. Mollaibrahimoğlu, “Hayırla andığımız İzzet Baysal, Bolu’da sayısız eser ve unutulmayacak bir isim bırakmıştır. Geriye bıraktığı eserler ve kurduğu vakıf hep devam edecek İzzet Baysal ismi hiç bir zaman unutulmayacaktır. Kurmuş olduğu üniversitede, 11 fakülte 4 enstitü 6 yüksekokul 7 meslek yüksekokulu 17 araştırma merkeziyle hizmet vermektedir. Üniversitemizde halen 1300 öğretim elemanı 800 idari personel ve 30 bin öğrenci bulunmaktadır. Gayemiz üniversitemizi sürekli geliştirmek ve kaliteli eğitim ve öğretim sayesinde vatana millete faydalı bir nesil yetiştirmektir.” diye konuştu.

Başkan Yılmaz: “Yaşamın penceresinden seni görüyoruz”

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise İzzet Baysal’a hayranlığını ve şükranlarını konuşmasında şu sözlerle ifade etti:

“Kimi hayır adamı, kimi hayırların efsanesi dedi. Gerçek sıfatı halk verdi. O, Bolunun İzzet Babası oldu. Saygı sana, şükran sana, sevgi sana. Mekânın cennet, ruhun şad olsun İzzet Baba. Sağlıktan eğitime Bolu’nun aydınlığı oldunuz. Yaşamın penceresinden baktığımızda seni görüyoruz. Yaşlıların dermanı, hastaların can suyu, şifası oldunuz. Doğumdan ölüme uzanan zaman diliminde, emanet edilen gençliğin yolunda, aydınlığın bilim ışığını yaktınız. Kentimizi gelişmiş ülke seviyelerine çıkarmak hedefimizdir. Siz çorak topraklarda kuruyan dudakların suyu, aydınlığı arayanların ışığı, gülümseyen gözlerde parıltı, hastaların, düşkünlerin babası oldunuz. Hayatınız bir roman. Okuyoruz! Sayfa sayfa, satır satır, hece hece… Ellerimiz semada, sevgin gönlümüzde, dudaklarımızda dua. Saygı sana, şükran sana İzzet Baba. Cennet mekân İzzet Baba…”

Bolu Valisi Aydın Baruş ise konuşmasında; “İnsanoğlu iki kapılı bir han olan dünya misafirhanesinden göç edip gittiğinde adının iyi bir şekilde anılmasını istiyorsa diğer insanların fikirlerini ve yaşamını olumlu yönde etkileyecek bir iz bırakması gerekir. Karşılık beklemeden yapılan iyiliğin en güzel örneği vakıf müessesesidir. İzzet Baysal ismi sahip olduğu varlığı insanların istifadesi için vakfetmenin simgesi olmuştur.” dedi.

Baruş, “Hayırseverliğin timsali saygıdeğer büyüğümüz; Bolu halkı ve yeni nesillerimiz bizlere emanetin olan eserlerine sahip çıkma sorumluluğunu yerine getirmeye, senin adını kalplerinde ve zihinlerinde yaşatmaya devam edecektir. Aramızdan ayrılışının 17. Yılında Seni bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhun şad olsun” şeklinde konuştu.

İzzet Baysal Şükran Günlerinin açılış törenin ardından, protokol üyeleri, İzzet Baysal Vakfı onuruna verilen öğle yemeğine katıldı. Protokol üyeleri daha sonra, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Bolu Fuarının açılışına da katılarak, fuarda kurulu stantları birlikte gezdi ve firmalardan ürünleri hakkında bilgi aldılar.


12 Mayıs 2017 Cuma günü Özel Doğa Okullarında “Hayra adanmış bir ömür İzzet Baysal” konulu gösteriler izlendi.

Ticaret ve Sanayi Odasında, önce Öğrenciler arasında düzenlenen Resim, Kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye girenlere, Fay Mücevherat firma sahibi Fatih Yamaner’in sponsor olduğu hediyeler verildi

Bu sene İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk Ödülü BEYPİLİÇ A.Ş ye verildi. Ödülü Beypiliç Genel Müdürü Sait KOCA aldı.

Her yıl 10-13 Mayıs Tarihleri arasında düzenlenen İzzet Baysal Şükran Günleri’nin son günü bayram havasında geçti. Şükran Günleri’nin son günü Kent Meydanı’nda anaokulu öğrencilerinin hazırladığı programla başlayan etkinlikler, gün boyu aynı hareketlilik ve renkle devam etti. Buradaki programa Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Mollaibrahimoğlu, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ile vakıf üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Program, Kent Meydanında Sarıcalar Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi, Kadriyeana Anaokulu, Refikaana Anaokulu ve Bolu Bağışçılar Vakfı Anaokulu’nun minik öğrencilerinin gösterileri ile devam etti.

Protokol üyeleri daha sonra İzzet Baysal caddesinde açılana stantları gezdi. Stantların gezilmesinin ardından Yukarı Çarşı’yı Koruma, Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği tarafından protokol üyelerine ve Bolu Halkına yemek ikramı yapıldı.