İZZET BAYSAL VAKFI

İzzet Baysal Vakfı’ndan Lise Birincilerine Ödül…

İzzet Baysal Vakfı’ndan Lise Birincilerine Ödül…

İzzet Baysal Vakfı’nın ilimiz genelindeki lise birincilerini ödüllendirdiği geleneksel “İzzet Baysal Vakfı Başarı Ödülleri” töreninin 31’incisi Bolu Öğretmenevinde gerçekleştirildi. Törende, ilimizdeki toplam 39 liseyi birincilikle bitiren 57 öğrenciye ödül verildi.

Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde düzenlenen ödül törenine, Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Zerrin Biçen, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, il müdürleri, İzzet Baysal Vakfı yönetim kurulu ve mütevelli heyet üyeleri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, merhum İzzet Baysal’la yapılan röportajlardan derlenen film gösterildi. Törenin açılış konuşmasını yapan İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Mustafa Yaman, rahatsızlığı dolayısıyla aramızda olamayan İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal’ın ödül törenine gönderdiği mesajı okudu.

Ahmet Baysal mesajında özetle, “Arzu etmeme rağmen mazeretim nedeniyle gelemiyorum. Uzaktan da olsa birincilik gibi övünmeye layık bir dereceyle liselerini bitirmeyi başaran değerli ve sevgili öğrencilerimizi yürekten kutluyor, hepsini çok sevdiğimi bilmelerini istiyorum.
#

Ahmet Baysal: “Lise Birincilerine Bugün Vakıfça Takdim Edilecek Ödül, Maddi Değerinden Ziyade Manevi Değeriyle Öğrencileri Daha Fazla Öğrenmeye İtecek Güç Mahiyetindedir”

İzzet Baysal, ülkede ilk defa, işçisinin verimliliğine bağlı olarak onlara üretimden ayrı olarak parasal ödül verme sistemini kurmuş, böylece artan üretim pastasından hem kendisi hem de işçileri faydalanmıştır. Lise birincilerinin, İzzet Baysal’ın kurduğu vakıf tarafından ödüllendirilmesi, O’nun üretime verdiği primle paralellik taşır. Fabrika işçileri için bu parasal ödül ne kadar üretimi teşvik ve artırma gayesi taşıyor ise, lise birincilerine bugün vakıfça takdim edilecek ödül de maddi değerinden ziyade manevi değeriyle öğrencileri daha fazla öğrenmeye itecek güç mahiyetindedir ve ülkenin üretime olan ihtiyacı kadar da mühimdir. Bu yılın lise birincilerini bu görüş ışığında bir kez daha kutluyor, her sene düzenlemeye devam ettiğimiz bu anlamlı tören için size teşekkür ediyor, tüm katılanlara sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ise, “İl genelinde toplam 39 lisemiz bulunmaktadır. Bu 39 lisemizde toplam 57 öğrencimiz okul birincisi olmuştur. Bu okullarımız; 2 Fen Lisesi, 9 Anadolu Lisesi, 12 Anadolu İmam Hatip Lisesi, 18 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 13 Çok Programlı Lise, 2 Güzel Sanatlar Lisesi ve 1 Spor Lisesinden oluşmaktadır. Ben, lise birincisi olan öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Bu organizasyonu yapmamızda bize en büyük desteği sağlayan değerli hayırseverimiz, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal’a da desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

#

Vali Baruş: “Gelecek Hedeflere Ulaşmada En Büyük İtimat Kaynağımız Gençliğimizdir”

Bolu Valisi Aydın Baruş ise sözlerine, “İzzet Baysal ismi, Bolu’yla özdeşleşmiştir. İzzet Baysal’ı Bolu insanının hafızasında ve yüreğinde ölümsüz kılan, kazandıklarını bu insanlarla, bu toplumla paylaşmasıdır. İzzet Baysal, elinde bir servetle, kendisine intikal etmiş bir mal varlığıyla yola çıkmadı. Kendisi azimle, çalışarak ve bu hayat yolunda elde ettiği kazançlarını biriktirerek, bu memleket için daha fazla ne yapabilirim arzusuyla hareket etti ve sonuçta tabii ki elde etmiş olduğu helal kazancıyla birlikte bunu çevresindeki insanlarla da paylaşarak çok önemli bir yol aldı.” diyerek başladı.

Merhum İzzet Baysal’ın işveren olduğu dönemde kazancının bir kısmını işçileriyle paylaştığını hatırlatan Baruş, özetle “Buradaki erdeme ve ahlâka dikkat edelim. Bundan hepimizin çıkarması gereken paylar var. Elde ettiğimiz kazancı, çevremizdekilerle, ihtiyaç sahibi olanlarla paylaşmak ve özellikle eğitim ve sağlık alanında insanımızın daha iyi koşullara kavuşması için seferber olmak hepimizin vatandaş olarak borcudur. Bugün Türkiye yaklaşık 1000 yıldır Anadolu toprakları üzerinde atalarımızın bize emanet ettiği değerler yolunda ilerlemektedir. Ve gelecekte inşallah çok daha büyük amaçlara, hedeflere ulaşacaktır. Bu hedeflere ulaşmada en büyük itimat kaynağımız gençliğimizdir.” diyerek, okul birincisi olan öğrencileri tebrik etti ve başarılarının devamını diledi.

Konuşmaların ardından lise birincilerine ödülleri, protokol üyeleri ve İzzet Baysal Vakfı yönetim kurulu ve mütevelli heyet üyeleri tarafından takdim edildi. Tören, hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi

#