İZZET BAYSAL VAKFI

İzzet Baysal'ı Anma Günü


VAKFIMIZIN KURUCUSU, İZZET BAYSAL ARAMIZDAN AYRILIŞININ 20’NCİ YILDÖNÜMÜNDE, GÖLKÖY’DEKİ KABRİ BAŞINDA DUALARLA ANILDI

Her yıl olduğu gibi bu yıl da başta Bolulular olmak üzere pek çok vatandaş, merhum İzzet Baysal’ın Gölköy yerleşkesindeki mezarını çiçeklerle süsleyerek, dualar ettiler.

5 Mart Merhum İzzet Baysal’ı Anma Programı kapsamında ilk olarak, artık gelenekselleşen “İzzet Baysal’a Saygı Yürüyüşü” yapıldı. İzzet Baysal Felsefesini Anlama ve Yaşatma Topluluğu öncülüğünde, ellerinde İzzet Baysal’a sevgi ve özlemlerini anlatan dövizler taşıyan öğrenci toplulukları üyeleri, merkez ve ilçelerden gelen öğrenciler, akademik ve idari personeller ile STK üyeleri, İzzet Baysal Kültür Merkezi önünden Anıt Mezar’a kadar yürüdü.

#
#


Merhum İzzet Baysal için ilk tören, kabri başında yapıldı. Törene; Bolu Valisi Ahmet Ümit, Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Komando Albay Yavuz Çankaya, Belediye Başkanı Tanju Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Serkan Özalp, İdare Mahkemesi Başkanı Turgut Delal, BAİBÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Samettin Gündüz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him, Genel Sekreter Murat Tok, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal, İzzet Baysal Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeleri, akademisyenler ve idari personel, il müdürleri, ilçe belediye başkanları, siyasi parti ve STK temsilcileri, hayırsever iş adamları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Rektör Vekili Prof. Dr. Samettin Gündüz, tarih boyunca kendisini ya da kazancını insanlığa adayan kahramanların ve vakıf insanlarının her zaman yad edildiklerini vurgulayarak, “Nice varlıklı insanlar, vefatından sonra unutulmuştur ama merhum İzzet Baysal’ı unutturmayan, iyilikleri ile vakıf insanı olmasıdır. Bir şehrin tarihinde, hafızasında ve 7’den 70’e tüm halkın gönlünde yer edinmek, hayırlarla yad edilmek, dünyada her insana nasip olmaz. Bu güzelliklerin hepsi İzzet Baysal’a nasip olmuştur.” dedi.

Rektör Vekili Gündüz: “İzzet Baysal’ın Emanetine, Üniversite Olarak Bizler, İzzet Baysal Vakfı ve Bolu Halkı ile Birlikte Sahip Çıkmaktayız”

“Almadan vermek Allah’a mahsustur. Veren el, alan elden daha üstündür. Bunları ilke edinmek ve vakıf insanı olmak kolay değildir.” diyerek konuşmasını sürdüren Rektör Vekili Gündüz, “Merhum İzzet Baysal, dünyadaki kazancından kendisine ayırmadan, Bolu’ya ve ülkemize harcanması için İzzet Baysal Vakfı’nı kurarak, iyilik ve vakıf insanı olduğunu göstermiştir. Merhum hayırsever İzzet Baysal, ‘Üniversite, benim en büyük eserimdir’ diyerek, üniversitenin ülkemiz ve geleceğimiz için ne kadar önemli olduğunun altını çizmiştir. Bu yüzden İzzet Baysal, üniversiteyi Bolu halkına ve bizlere emanet etmiştir. O’nun emanetine, üniversite olarak bizler, İzzet Baysal Vakfı ve Bolu halkı ile birlikte sahip çıkmaktayız. Üniversitemizi daha ileriye taşımak için birlikte çalıştık, çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Merhum İzzet Baysal’a Allah’tan rahmet diliyorum.” ifadelerini kullandı. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ise, özetle “Bolumuzda rahmetli İzzet Babamıza olan saygı, sevgi ve şükran her geçen yıl artıyor. Memnuniyetle görüyorum ki, İzzet Baba’nın ismini taşıyan okullardan mezun olanlar, Türkiye’de önemli noktalara geliyor. Keza İzzet Baysal Üniversitemizden mezun olan çok sayıda kardeşimizin, Ankara bürokrasisinde çok önemli yerlere gelmeye başladığını bizler memnuniyetle görüyoruz. İzzet Baba, her gün hayır duası alıyor. Çünkü yaptırdığı hastanelerde doğan bebekler oluyor, yaptırdığı üniversiteden mezun olan gençlerimiz oluyor. İzzet Babamızın adını taşıyan caddemiz var, İzzet Babamızın adını taşıyan okullarımız var, hastanelerimiz var, üniversitemiz var. İnşallah önümüzdeki süreçte İzzet Babamızın adını taşıyacak bir kültür sanat merkezimiz de olacak Bolu’da. Bolumuza çok emek veren, herkesin hayır duasını alan merhum İzzet Baysal’ı, İzzet Babamızı rahmetle ve minnetle anıyorum, ruhu şad olsun.” diye konuştu.

Vali Ümit: “İzzet Baysal, Ülkemizin ve İlimizin Yetiştirdiği Ender Yardımseverlerden, Rol Modellerden Biridir”
Bolu Valisi Ahmet Ümit ise, ‘İnsanların en hayırlısı, insanlara en çok hayırlı olandır’ sözünden hareketle çok güzel bir eser bırakıldığını vurgulayarak, “Bu eserin sahibi, rahmetli İzzet Baba. Kendisini rahmetle, şükranla yad ediyoruz, makamın cennet olsun. Yapmış olduğu hayırlarla birçok yönden örnek olan bir insan. Hem ülkemizin hem de ilimizin yetiştirmiş olduğu ender yardımseverlerden, rol modellerden bir tanesi. Hangi konuda örnek olmak gerektiğini ya da ne şekilde hareket edilmesi gerektiğini fevkalade güzel düşünen ve hayatında uygulayan, böylesine güzel bir eser bırakan başka kaç kişi var, bilemiyorum.” dedi.

Bu güzel eserleri bırakabilmenin ve hayırla yad edilmenin herkese nasip olmadığını hatırlatan Vali Ümit, özetle “Temennim o ki hepimize nasip olsun inşallah ve aynı zamanda ekonomik durumu iyi olan vatandaşlarımıza, iş adamlarımıza örnek olsun. Çünkü sadece devletle yürümek elbetteki mümkün değil. Devlet-millet el ele yaşayan bir devletimiz ve milletimiz var bizim. Tarih boyunca bütün dönemlerde güçlü bir Türk devleti olduysa, bunun en önemli unsurlarından biri devlet ve millet el ele olmasından kaynaklanan bir yaşam biçimimizin olması. Bu anlamlı günde rahmetli İzzet Baysal Baba’yı rahmetle, şükranla yad ederken, aynı zamanda O’nun bırakmış olduğu eserleri hiç duraksamaksızın devam ettiren İzzet Baysal Vakfı Başkanı çok değerli Ahmet Bey’e, İzzet Baba’nın kızı Esin Hanım’a, vakfın yönetim kurulu üyelerine, bu güzel ve anlamlı hizmetlere emeği geçen herkese ve hususiyetle bugün anma programına teşrif eden bütün misafirlerimize gönülden teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Merhum İzzet Baysal İçin Hatim Duası Okundu

Bolu Müftüsü Orhan Genç, merhum İzzet Baysal adına yapılan hatimlerin duasını okudu. Ardından protokol üyeleri, akademik ve idari personel, öğrenciler ve vatandaşlar, dualar ederek İzzet Baysal’ın kabrini çiçeklerle donattılar.

#
#


Anma Töreni, Salon Programıyla Tıp Fakültesinde Devam Etti

Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ikinci tören, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başladı. İzzet Baysal Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Genel Sekreteri Mustafa Yaman, vakfın 2019 yılı bütçe ve faaliyetleri, hayır ve yatırımları ile 2020 yılı tahmini bütçesi hakkında sunum yaptı. Mustafa Yaman’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him tarafından çiçek takdim edildi.


Çalışanlarının Dilinden İzzet Baysal Belgeseli Beğeniyle İzlendi

Büyük hayırsever İzzet Baysal’ı tanımak ve tanıtmak için Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından 7 yıl önce başlatılan belgesel projesinin son halkası “Çalışanlarının Dilinden İzzet Baysal” belgeseli gösterildi. Yönetmenliğini Fatih Peker’in yaptığı Dillerde İzzet Baysal Belgesel Serisi’nin 7. eserinde, İzsal Döküm Fabrikası’nda çalışanlar iş adamı İzzet Baysal’ı anlattılar.

İzzet Baysal Vakfı’ndan Akademisyenlere Ödül

İzzet Baysal Vakfı tarafından 142 uluslararası yayın yapan 90 akademisyene ödülleri, protokol üyeleri tarafından takdim edildi.