İZZET BAYSAL VAKFI

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tesisleri

İzzet Baysal Müzesi

#


Vakıf tarafından yaptırılarak üniversiteye armağan edilen izzet Baysal Kültür Merkezi’nin I. katında bulunan bir bölüm Rektörlükçe yönetim kurulu karan ile (21.10.2010 tarih ve 201/359) İzzet Baysal Müzesi ve Kütüphanesi için düzenleme yapılmak üzere Vakfa tahsis edilmiştir. Mimar Uğur Tunçok tarafından projelendirilen alanda Müze teşhir salonu, okuma ve sergi salonu, toplantı ve belgesel gösterim odası ve yönetim odasından oluşan bir projelendirme yapılmıştır.
İzzet Baysal Müzesi ve eklentileri Bolu Belediyesi, Üniversite Rektörlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası ile Vakıf Mütevellilerinin katkılarıyla oluşturulan fon kullanılarak tamamlanmış, 11 Mayıs 2006 tarihinde, ziyarete ve kullanıma açılmıştır. Açıldığı günden günümüze yüzlerce ziyaretçi tarafından ilgi ve hayranlıkla ziyaret edilmektedir.

31.10.2001 Tarihinde AİBÜ 2001/359 nolu Yönetim Kurulu Kararı ile İzzet Baysal Kültür Merkezinde “İzzet Baysal Müzesi” kurulmasına karar verdi.
Müzede İzzet Baysal’ın fotoğrafları, kitapları, özel eşyaları ve ödülleri bulunmaktadır. Müzede
Ayrıca izzet Baysal’ın yaşamına ait bilgiler sergilenmektedir. Açılışta vakıf başkanı Ahmet Baysal:
“Vefatının ardından onun ruhunu ve hatıralarını yaşatmak adına bu müzeyi hayata geçirenlere teşekkür ediyorum” dediİzzet Baysal Müzesi Ziyaretçi Defterinden Bazı Satırlar

Sevgili İzzet Baysal,

Ben senin kurduğun Üniversiteye çok uzak bir şehirden gelip okumaktayım.. Biliyor musun benim şehrimden senden çok zengin insanlar var, ama ne yazık ki gönülleri fakir. İnşallah bir gün ben de kendi şehrimin İzzet Baysal'ı olacağım...
Allah (c.c) senden razı olsun...
Biliyorum şu kurum sana cennette bir saray halinde karşına çıkacak...
Seni tanımadan seven bir öğrenciyim.

Ali EYTEMİŞ / 25.05.2006


Biz, Turkish Daily News Gazetesi muhabirleri olarak bu üniversiteye ve vakfın şehre katkılarına hayran kaldık. Umarım daha nice sizler gibi aydın, laik ve hayırsever nesiller yetişir ve yetiştirir bu üniversite.

İzgi Güngör / Selahattin Sönmez
20.05.2008


Atatürk'ün "Türk, öğün, çalış, güven" sözü yolumu aydınlattı bu güne kadar, ilkem oldu. Bundan sonra milletimin değerlerine sahip çıkma yönünde değerli büyüğümüz İzzet Baysal'ın sözleri de hep kulağımda olacak.
Anısına saygıyla.

Şule Yalçıner
TRT Ankara Radyosu Program Yapımcısı / 26.02.2009


Sayın İzzet Baysal,

Maddi zenginliğini bu tip eserlere ayırarak ölümsüzleştirmek her insana nasip olmayan bir meziyet ülkemize kazandırdığın değerler için sana binlerce teşekkür etsek azdır. Rahat uyu.

Sabahattin YAŞAR
Muğla Ortaca Lisesi Müdürü / 4.11.2006


Sizinle Eserlerinizle Yerleştirdiğiniz prensiplerinizle, En önemlisi, Bu muhteşem Üniversitenizle Gurur duyduk.

Türk Kadınları Birliği
Şişli Şubesi / 08.03.2007